Založení futsalového týmu VŠB

Mgr. Václav Svoboda založil v roce 1996 futsalový klub, který přihlásil do ostravské okresní futsalové ligy! A tím se začala psát naše historie ...

VSK VŠB TU Ostrava je vysokoškolský futsalový klub ze slezské části Ostravy, hrající od sezóny 2009/10 druhou celostátní futsalovou ligu - sk. Východ. Klub patří pod VSK VŠB TU Ostrava a je pod patronátem Vysoké školy báňské - Technická univerzita Ostrava.

Klub byl založen v roce 1996 fotbalovým trenérem a asistentem KVTS VŠB-TUO Mgr. Václavem Svobodou po dokončení stavby univerzitní sportovní haly. V sezóně 2000/01 klub vyhrál druholigovou skupinu Východ a postoupil tak poprvé v historii do nejvyšší soutěže. V níž klub obsadil dvanáctou pozici, ale kvůli reorganizaci soutěže na dvanáct týmů pro příští sezónu nakonec sestoupil. Návrat se klubu podařil o čtyři sezóny později, kdy se mu povedlo vyhrát podruhé druholigovou skupinu Východ. V nejvyšší soutěži se pak klub překvapivě udržel tři sezóny, v té poslední 2008/09 sestupuje z posledního místa zpátky do druhé ligy. Ve druhé lize se klub nadále drží stabilně od sezóny 2009/10.

Futsalový klub založil na VŠB fotbalový trenér a asistent na katedře TV VŠB Mgr Václav Svoboda a to v roce 1996, po dokončení výstavby Sportovní haly spadající do majetku školy. Právě nová hala se také stala sídlem futsalového klubu. Základem prvního týmu se stali hráči rekrutující se jednak z fotbalových studentů bydlících na přilehlých vysokoškolských kolejích a jednak z hráčů jež nastupovali za akademický výběr ve velkém fotbalu, který se v letech 1991 až 1998 stal pětkrát akademickým přeborníkem republiky. A že nešlo o ledajaké výběry říkají mnohá známá jména, jež vysokou školu reprezentovala. Akademickými přeborníky se jejím dresu stali budoucí ligový hráči velkého fotbalu Škarabela, Schindler, Freisler, Šlachta, Nezmar či Dvorník i futsaloví reprezentanti Hladík se Slukou.
Mužstvo bylo tedy od počátku stavěno na studentech alma mater a v tomto trendu pokračuje i v dnešní době, přestože již není stoprocentně studentské, je v podstatě stále složeno ze studentů a absolventů VŠB. Vzhledem k tomu, že mnoho hráčů bylo a je mimoostravských obměna kádru je tím výrazně vyšší než u "civilních klubů", přesto stále ještě lze nalézt veterány, jež futsal na VŠB spoluzakládali.
V prvním roce existence nastupovalo mužstvo v nejnižší soutěži, kterou vyhrálo a kvalifikovalo se do baráže o postup do severomoravské divize. Tato baráž se konala na podzim, před zahájením nové sezóny a celek VŠB v ní vybojoval svůj první postup. To již mělo, ale za sebou jeden velký úspěch. V zimě šokovalo na ostravském memoriálu J.Dudziaka svými vítězstvími nad tehdy ligovými celky Hradce Králové (s bývalým reprezentačním trenérem Střížem na palubovce) a Zlína. V osmifinále pak absolutní futsalový nováček zle zatápěl slavné Mikesce Ostrava, aby s ní nakonec nešťastně prohrál 1:2.
O toto první významnější zviditelnění na futsalové scéně se zasloužili:
zadní řada zleva: Václav Svoboda, Radim Jelínek (kapitán) Jaroslav Prudil, Jarorslav Skybík, Robert Swan, Robert Frnka (střelec gólu), Jiří Hrdina, Milan Mondok (asistent trenéra)
přední řada zleva: Jan Frydrych, Michal Šperka, Michal Tichý, Bohuslav Šulák, Karel Eliáš
věrní fanoušci: Ivo Vymlátil, Kamil Steiger

Následující dvě sezóny strávil tým VŠB v SM-divizi. Hned od počátku se vysokoškoláci zabydleli na předních místech soutěže a hned ve své první sezóně v této soutěži usilovali o postup do druhé ligy. Ten jim nakonec o několik bodů unikl, přesto bylo konečné čtvrté místo hodnoceno pozitivně.
Co se nepodařilo v první divizní sezóně, podařilo se v té následující. Po celý rok spolu sváděly boj o čelo tabulky VŠB a rezerva IFTC Ostrava, často doplňovaná hráči ligového A-týmu. V závěrečném účtování nakonec byli lepší hráči rezervy IFTC, jež vyhráli SM-divizi o body před vysokoškoláky. O posunu mužstva VŠB do II.ligy rozhodla posezónní diplomatická jednání mezi jejími funkcionáři a zástupci klubu IFTC Ostrava, kteří se rozhodli přenechat postup do druhé nejvyšší soutěže právě oddílu FC VSK VŠB-TU Ostrava, jak zní úplný název klubu. Tato sezóna přinesla ještě jeden nesporný úspěch, když v listopadu mužstvo vyhrálo silně obsazený turnaj vysokých škol v nizozemském Enschede.


Do čtvrtého roku existence klubu a prvního ve druhé lize šel pozměněný hráčský kádr s jasným cílem, etablovat se ve druhé nejvyšší soutěži a bojovat ve středu tabulky bez existenčních problémů. Úvod soutěže také naplnil všechny zúčastněné optimismem a sebevědomím, jenž následně bylo sraženo černou sérií na hřištích soupeřů, jež také přinesla zcela opačnou náladu a strach z bojů o bytí a nebytí. Celkově nevydařená první část ročníku 1999/2000 byla způsobena částečnou hráčskou výměnou, problémy s brankářským postem i snad až příliš velkými očekáváními, vyvolané nadějným úvodem. Druhá polovina soutěže však zahnala chmury na tvářích hráčů i trenérů, mužstvo začalo v odvetách pravidelně bodovat a stoupat v tabulce. Výsledkem bylo konečné solidní osmé místo v nováčkovské sezóně ve druhé lize.
Úspěšná druhá pasáž soutěže byla důsledkem ustálení hráčského kádru, přivyknutím si na úroveň soutěže a v neposlední řadě i lepší vylosování. Velkým přínosem byl také návrat Michala Tichého do sestavy po svém prosincovém návratu z USA. Tento jeden ze spoluzakladatelů futsalu na VŠB, jehož hru oč méně líbivou o to více efektivní mužstvo v první polovině soutěže citelně postrádalo , docílil průměru jednoho gólu na zápas a spolu se Skybíkem se stal hlavní palebnou silou mužstva. Klíčovými hráči se v tomto roce stali Jan Frydrych a Vít Blažej postupně přebírajíce vůdčí roli na hřišti i v kabině.


Do dalšího ročníku na podzim roku 2000 vstupoval celek VŠB s ambicemi pohybovat se na čele tabulky, které ještě byly umocněny neúčastí obou nejsilnějších týmů z předchozí sezóny Frenštátu a Pardubic, jenž postoupily do nejvyšší soutěže. Hned od počátku se ukázalo, že neúčastí obou zmiňovaných mužstev úroveň druhé ligy poklesla, což ovšem nesnižuje výkony a výsledky, jichž celek VŠB dosahoval. Hned od počátku se totiž usadil na čele soutěže, bez problémů se vyrovnal se ztrátou kapitána mužstva Radima Jelínka, jež takřka celou sezónu promeškal díky problémům s třísly a celou ligu opanoval. Vyrovnal se i s neúčastí Tichého ve druhé polovině soutěže(opět odcestoval do USA) a ve svém pátém roce své existence klub dokráčel do I.ligy.

O historický postup mezi elitu se zasloužili tito hráči:
Michal Šperka, Bohuslav Šulák, Dan Kiška, Michal Tichý, Jiří Hrdina, Radim Jelínek, Ondřej Jelínek, Robert Frnka, Vít Blažej, Aleš Kantor, Lukáš Nenička, Jaroslav Prudil, Luboš Švidrnoch, Jan Skupeň, Pavel Smyček, Radan Grygarčík, Radovan Horák, Richard Fasan, Jan Frydrych, Robert Swan, Jaroslav Skybík, Pavel Machálek a další.
Tito trenéři, asistenti a fanoušci:
Václav Svoboda st., Václav Svoboda ml., Milan Mondok, Ivo Vymlátil, Kamil Steiger, Zdeněk Vozák, Marek Mikuláš, Milan Kučík, Zdeněk Slepička, a další. 

Ročník                                Soutěž                                                  z   +  0 -        Skóre        Body        Umístění

1996/97                               1. ostravská okresní liga - sk. B         13 13 0 0        66:7           39                 1. 

1997/98                               Divize F                                               15 10 2 3       71:34           32                 5. 

1998/99                               Divize F                                               15 12 2 1        76:22          38                 2.

1999/00                               2. liga - sk. Východ                            30 14 5 11      140:118        47                  8.  

© 2018 VŠB - TU Ostrava,  Studentská 5, Ostrava, 708 33
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky